تبلیغات
معرفی راههای کسب درآمد از اینترنت - آشنایی با VPN

با ما باشید.

آشنایی با VPN

نویسنده :سهیل صادقی
تاریخ:جمعه 29 بهمن 1389-07:48 ب.ظ

در طی دو دهه اخیر دنیای پیرامون ما تغییرات زیادی كرده است. امروز دیگر كسب و كار ها به یك محل یا منطقه خاص محدود نمی شوند بلكه با بازار جهانی روبرو هستند و باید استراتژی متناسب با آن تدارك ببینند. امروزه سازمان های زیادی فراتر از یك تشكیلات محلی فعالیت می كنند و دامنه خدمات خود را به كشور یا دنیا گسترش داده اند. طبیعی است كه برای اداره چنین سازمانهایی نیاز به زنجیره ای از ادارات و دفاتر كاری و نمایندگی وجود دارد. و باید بین ادارات و دفاتر یك سری اطلاعات رد و بدل شود و در دنیای امروز سرعت حرف اول را می زند ولی بخاطر آن نمی توان امنیت را نادیده گرفت. پس احتیاج به سیستمی وجود دارد كه هم سرعت و هم امنیت  تبادل اطلاعات را بین مراكز مختلف فراهم كند.

در گذشته ای نه چندان دور برای برآورده كردن این نیاز همه شبكه WAN را توصیه می كردند كه عبارت است از یك شبكه وسیع و در این شبكه برای برای ارتباط بین مراكز مختلف معمولاً از خطوط اجاره ای مثلاً فیبر نوری استفاده می كنند. و به این وسیله مشكل محدودیت جغرافیایی حل می شود. و البته یك شبكه WAN برتری های قابل توجهی نسبت به یك شبكه عمومی مانند اینترنت دارد كه از آن جمله می توان به قابلیت اطمینان بالا و امنیت خوب آن اشاره كرد.  اما استفاده از WAN  به خصوص وقتی كه فاصله ها طولانی می شوند بسیار گران تمام می شوند چون هزینه اجاره خطوط بالا می رود. اما با گسترش روز افزون اینترنت سازمان ها برای پیش برد اهداف خود و ایجاد یك ارتباط موثر از این پدیده به شكلی خاص استفاده می كنند. كه حاصل آن اینترانت یا وب سایت هایی با دسترسی محدود بودند كه افرادی خاص و فقط با استفاده از رمز عبور یا پسورد می توانستند به انها دسترسی داشته باشند. این وب سایت ها معمولاً برای كارمندان طراحی شده بودند. اما امروزه سازمان های پیشرو از سیستم پیشرفته تر استفاده می كنند و آن چیزی نیست جز یك شبكه خصوصی مجازی به این شبكه ها VPN می گویند كه مخفف Virtual Private Network است. و به این وسیله كلیه نیاز های ارتباطی بین كارمندان و دفاتر و... را برآورده می كنند.

 

اساساً VPN یك شبكه خصوصی است كه از یك شبكه عمومی ( معمولاً اینترنت ) برای ارتباط كاربران و پایگاه هایی كه فاصله جغرافیایی دارند استفاده می كند. در حقیقت به جای اینكه یك خط دیتای واقعی ( مثل یك كابل فیبر نوری كه بین دو شهر كشیده شده است.) را اجاره كنید در عمل یك شبكه مجازی را اجاره كرده و از طریق آن ارتباط خود را برقرار می كنند.

 

VPN می تواند سایت به سایت یا دسترسی از راه دور باشد و بسته به اینكه از چه نوع VPN ای استفاده می كنید به یك سری عناصر و تجهیزات احتیاج دارید. كه از جمله می توان اجزای زیر را نام برد:

  • یك نرم افزار برای هر نفر

  • سخت افزار اختصاصی مانند فایروال PIX

  • سرور اختصاصی VPN برای سرویس های Dial Up

  • NAS یا سرور دسترسی شبكه كه برای كاربران راه دور از طرف خدمات دهنده ارائه می شود

  • مركز مدیریت خط مشی و...

  • مركز شبكه

 

چون تا زمان نگارش این مقاله استاندارد جامعی برای VPN ارائه نشده است سازمانهای مختلف روش های كاربردی بسته به نیاز خود خلق كرده اند و از آن استفاده می كنند. یكی از شركت هایی كه در زمینه VPN صاحب نام است Cisco است كه خدمات مختلفی را بسته به نیاز یك سازمان ارائه می دهد.

جمع آوری و ترجمه: علی یزدی مقدم 

منبع. یادبگیر
Admin Logo
themebox Logoدانلود موزیک ، دانلود آهنگ جدید
دانلود فیلم