تبلیغات
معرفی راههای کسب درآمد از اینترنت - پود كست چیست؟

با ما باشید.

پود كست چیست؟

نویسنده :سهیل صادقی
تاریخ:یکشنبه 29 اسفند 1389-11:00 ق.ظ

در این مقاله می خواهم درباره پودكست ( Podcast ) و اینكه چرا اینقدر رواج پیدا كرده است توضیحاتی ارائه دهم. و از قابلیت های آن صحبت كنم.

قبل از هر چیزی باید بگویم اگر یك MP3 Player یا یك موبایل با قابلیت پخش فایل های MP3  دارید و می خواهید به آخرین ترانه های روز یا مطالب مورد علاقه خود و با انتخاب خود گوش دهید پودكست همان چیزی است كه لازم دارید.

خوب فرض كنید كه از خواب بیدار شده اید و متوجه می شوید ترانه های جدید به طور خودكار آماده اجرا هستند و می توانید MP3 Player خود را بردارید و در حالیكه به ترانه های جدید گوش می دهید نرمش صحبگاهی را انجام می دهید یا در مسیر محل كار رانندگی كنید و از MP3 Player اتومبیل خود به مقاله كتاب یا ترانه مورد مورد علاقه تان گوش دهید این همان كاری است كه پودكست برای شما انجام می دهد.

پودكست را هر كسی می تواند با هزینه كمی راه اندازی كند یا به عبارت دیگر می تواند یك رادیو اینترنتی راه بیندازد و تنها چیزی كه لازم است یك كامپیوتر، یك میكروفن و اینترنت است.

وقتی كه من اولین بار درباره پودكست شنیدم فكر كردم خوب این هم یك رادیو است و برتری خاصی ندارد. ولی وقتی بیشتر درباره آن تحقیق كردم و كمی در اینترنت جستجو كردم تعداد زیادی پودكست جدید پیدا كردم. و از اینهمه منابع اصیل، متنوع و جالب كه می توانستی به آنها گوش فرا دهی و استفاده كنی متعجب شده بودم. همینطور حركت بزرگ و جدیدی را كه برای به اشتراك گذاری در اینترنت و در میان میلیون ها موبایل و MP3 Player آغاز شده بود می توانستم احساس كنم. در گذشته پودكست فقط در اختیار چند شركت محدود بود و طبیعتاً رقابت آنچنانی هم وجود نداشت و معمولاً MP3 ها خسته كننده و تكراری بودند ولی امروزه با گسترش این پدیده آنچه را می خواهید گوش كنید می توانید انتخاب كنید. پودكستر ها (كسانی كه پودكست را اجرا می كنند) محدودیتی ندارند. هیچ قالب یا قانونی وجود ندارد. بنابراین تنوع و موضوعات از شمارش خارج شده اند پودكست در حقیقت فرار از رادیو های پر حرف، از قبل برنامه ریزی شده، در اختیار گروه های خاص، خسته كننده و سازمانی قدیمی است. پودكست دارای هویت و تنوعی است كه رادیو های سنتی از آن محرومند.

بعضی فكر می كنند برای گوش دادن به پودكست باید آیفون یا آیپد داشته باشند ولی حقیقت اینست كه برای اینكار بسیاری از MP3 Player ها مناسب ترند.

خوب شاید فكر كنید در اینترنت فایل های صوتی زیادی یافت می شود این كه چیزی نیست. اما آنچه كه پود كست را نسبت به همه برجسته می كند این است كه حتی وقتی در خواب هستید فایل های شما به صورت خودكار روی كامپیوتر  ذخیره می شوند. و فقط با فشار یك دكمه در MP3 Player  شما قابل اجرا و آماده گوش دادن است.

جالب است بدانید این فناوری از مغز دیوید وینر و آدام كوری تراوش كرده است. آدام می خواست كه مردم بتوانند به سادگی محتوای صوتی تولید كنند و شنوندگان هم به راحتی آنها را دریافت كنند. و دیوید كسی بود كه این فناوری را خلق كرد.

بد نیست بدانید بیشتر پودكست ها رایگان هستند و نیازی نیست برای گوش دادن به برنامه مورد علاقه خود پولی پرداخت كنید. بیشتر آنها حتی تبلیغات بازرگانی ندارند. شما فقط پودكستی را كه درخواست كرده اید دریافت می كنید و مانند ایمیل هیچ اسپمی وجود ندارد. خوب اگر شما هم تا كنون این پدیده اینترنتی را آزمایش نكرده اید بد نیست شروع به جستجو كنید و پودكست مورد علاقه خود را پیدا كنید.

تحقیق و ترجمه: علی یزدی مقدم
Admin Logo
themebox Logoدانلود موزیک ، دانلود آهنگ جدید
دانلود فیلم